-->
هشت پا

لينكدوني

بايگاني لينكدوني


فتوبلاگ

بايگاني فتوبلاگ
Sunday, January 30, 2005

جشن سده يا جشن پيدايش آتش

ديروز مصادف بود با پايان چله بزرگ و جشن پيدايش آتش يا همان جشن سده معروف که در صد روز پس از پايان تابستان يا صد شب و روز به نوروز مانده برگزار می شود. ایرانیان باستان سال را به دو فصل تقسیم مي‌كردند.تابستان كه در اولین روز فروردين ماه آغاز و آخرين روز مهر ماه تمام می شد و زمستان که از آغاز آبان ماه شروع مي‌شد و تا پايان اسفند به طول مي‌انجاميد. ايرانيان از روزگاران بسيار دور در چنين شبي آتش بزرگ برمي افروختند و به جشن و پايکوبي مي پرداختند و اعتقاد داشتند که بعد از آن هوا به تدريج روي به گرمي ميرود و در واقع سده را پاياني بر اوج سرما ميدانستند. به لحاظ تاريخي گفته ميشود که زماني که هوشنگ شاه با همراهانش در دامنه کوهي حرکت کرده با ماري برخورد ميکند و براي کشتن او سنگي پرتاب ميکند که در اثر برخود آن با سنگي ديگر آتش پديد ميايد ولي مار فرار ميکند. ظاهرا هوشنگ شاه به پاس گرما و روشنايي که از طرف اهورامزدا به او هديه شده است به جشن و پايکوبي ميپردازد و بعد از آن در هر سال در همان روز جشن سده برگزار ميگردد . اين رسم بعد از اسلام نيز کم و بيش وجود داشته و ظاهرا در 323 هجری و در روزگار مرداویج بن زیار دیلمی و در کنار زاینده رود اصفهان با شکوه بسياري برگزار شده است.در روزگار کنوني نيز توسط زردشتيان و علاقه مندان به فرهنگ ايران برگزار ميشود.
اما عمده مراسم جشن سده بدین صورت است که از چند روز قبل از جشن سده جوانان و نوجوانان هیزم مورد نیاز را فراهم میکنند و انها را به محل برگزاری جشن میبرند و توده بزرگی از هیزم مورد نیاز را فراهم میاورند در پسین روز جشن سده بانوان زرتشتی با حضور در محل برگزاری جشن سیرگ و خوراکیهای سنتی فراهم میکنند هنگامی که خورشيد غروب ميکند موبدان با آتشدان اتش در حالی که لباس سپید بر تن دارند برای شعله ور نمودن هیزم به ارامی بسوی هیزم ها حرکت میکنند در حالی که جوانان سپید پوش که مشعل های روشن با خود دارند موبدان را همراهی میکنند موبدان بخشی از اتش نیایش را میسرایند این گروه سه بار در گرداگرد توده هیزم میگردند و پس از ان اطراف توده هیزم می ایستند و به ارامی و هماهنگ بسوی خرمن هیزم میایند و هیزم را اتش میزنند.این مراسم همه ساله در روز دهم بهمن ماه در تمام شهر ها و کشور های زرتشتی نشین برگزار میگردد.

اما جشن سده به روايت استاد سخن فردوسي:


یکی روز شاه جهان سوی کوه-----گذر کرد با چند کس همگروه
پدید آمد از دور چیزی دراز-----سیه رنگ و تیره​تن و تیزتاز
دوچشم از بر سر چو دو چشمه خون-----ز دود دهانش جهان تیره​گون
نگه کرد هوشنگ باهوش و سنگ-----گرفتش یکی سنگ و شد تیزچنگ
به زور کیانی رهانید دست-----جهانسوز مار از جهانجوی جست
برآمد به سنگ گران سنگ خرد-----همان و همین سنگ بشکست گرد
فروغی پدید آمد از هر دو سنگ-----دل سنگ گشت از فروغ آذرنگ
نشد مار کشته ولیکن ز راز-----ازین طبع سنگ آتش آمد فراز
جهاندار پیش جهان آفرین-----نیایش همی کرد و خواند آفرین
که او را فروغی چنین هدیه داد-----همین آتش آنگاه قبله نهاد
بگفتا فروغیست این ایزدی-----پرستید باید اگر بخردی
شب آمد برافروخت آتش چو کوه-----همان شاه در گرد او با گروه
یکی جشن کرد آن شب و باده خورد-----سده نام آن جشن فرخنده کرد
ز هوشنگ ماند این سده یادگار-----بسی باد چون او دگر شهريار
کز آباد کردن جهان شاد کرد-----جهانی به نیکی ازو یاد کرد


خوش باشيد.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Monday, January 24, 2005

تو رو خدا بيخيال!!

يک خبر توپ شنيدم!! همينجور هاج واج موندم!! بابا يکي به نمايندگان مجلس بگه بيخيال شيد! بابا تمام مشکلات ما جوونا حل شد موند اين يکي!! که اونم به همت ايشون داره حل ميشه!! نمايندگان مجلس طرحي در دست دارن که طبق اون ياهو مسنجر و اورکات رسما فيلتر ميشه! :(
حالا چرا فقط ياهو مسنجر؟؟ بقيه مسنجرها نه؟! خب ديگه فکر کنم اينترنت هم داره به سرنوشت ويديو و ماهواره دچار ميشه! ما ظاهرا عادت کرديم به جاي حل مسئله ، صورت مسئله رو پاک کنيم! اصلا به ذات يک پديده توجه نمي کنيم!! فقط چون ما خوشمون نمياد بايد تعطيل شه بايد ممنوع شه.
هر روز گروه گروه دختران ايراني براي فروش به کشورهاي عربي قاچاق ميشن اما ما در اين فکر هستيم که مبادا دختر پسري باهم چت کنن!!

خوش باشيد.

پي نوشت : وبلاگ ابطحي
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Monday, January 17, 2005

فيلم اسکندر اعتراض يا انتقاد بدبينانه!

مقاله با عنوان «ايراني ها و اسكندر اوليور استون،آمد، ايراني شد و برنگشت » به قلم دکتر ناصرکرمي در صفحه تهرانشهر ضميمه ايرانشهر روزنامه همشهري شنبه مورخ ۲۶ دي ماه چاپ شده بود که هر کاري کردم در موردش چيزي ننويسم نشد که نشد!

ايشون در ابتدا با ذکر مقدمه اي در مورد فيلم اشاره به اعتراض وسيع ايرانيان به نگاه فيلم و آقاي استون ميکنندوضمن بدبينانه خوندن تمام انتقادات ميگن: «عمده خرده ها اين است كه چرا با وجودي كه بخش عمده زمان فيلم در ايران مي گذرد، هيچ صحنه اي از قتل عام هاي اسكندر در كشور ما نشان داده نمي شود و از همه مهمتر اينكه چرا فيلم هيچ اشاره اي ندارد به آتش زدن تخت جمشيد توسط اسكندر؟
اما به نظر مي رسد اگر هم بتوان اين خرده ها را منطقي دانست مي دانيم كه بسياري از مورخان اساسا موضوع آتش سوزي تخت جمشيد را مستند نمي دانند
» !!! نميدونم چي ميشه گفت؟!تمام مدارک دال بر کشتار شديد در نواحي مختلف ايران از جمله شوش و استخر و بلخ و همچنين آتش زدن تخت جمشيد ميباشد و اين حرفها را ايرانيان نگفتن بيکه خود مورخان يوناني گفتن! حالا اگر ما کاسه داغتر از آش شديم اون يک مطلب ديگه هستش! جالب اينجاست که تمامي لوحه هاي که در تخت جمشيد بدست آمده ابتدا خشت خام بودن وبعلت آتش سوزي بزرگي که در اونجا رخ داده پخته شده و امروز در دسترس ماست. همچنين مطالعاتي که باستان شناسان روي باقيمانده بناي تخت جمشيد انجام دادن آثار آتش سوزي رو بوضوح ديدن!
در جاي ديگري ايشون بيان ميکنن: «تصويري كه از يزدگرد و لشگريان او نشان داده مي شود، بسيار باشكوه است.» گمونم ايشون منظورشون داريوش سوم هستش!! چون يزدگرد يک پادشاه ساساني بود و با هزار سال تعاخر تاريخي!! بعدهم اصلا باشکوه نيست و فقط به بعد حجم پرداخته شده اين يعني تعداد بسيار زياد سپاهيان ايران!! لباسهاشون هم که بيشتر به اعراب باديه شبيه هست تا لشگر ايران!! جالب اينجاست که اگر در مورد هخامنشيان هرچي ندونيم در مورد لباسهاي گارد جاويدان که مدافعان اون کشور بزرگ بودن خوب ميدنيم! چون همه جا با اشکال حکاکي شده اونها روبرو هستيم و آقاي استون و مشاوران تاريخيش بخودشون حتي زحمت بازديد از موزه معتبر ندادن!! در ضمن توالي تاريخي حوداث بکلي غلطه!! مثلا در فيلم يکبار با هم ميجنگن و داريوش فرار ميکنه!! در حاليکه سه جنگ بزرگ رخ داده ابتدا جنگ گرانيگ بدون حضور داريوش بعد جنگ ايسوس در يک منطقه کوهستاني در شمال سوريه رخ داده که در اونجا حرمسراي داريوش اسير ميشن!! نه اينکه داريوش اونها به امان خدا در بابل رها کرده باشه و فرار کرده باشه! صحنه مربوط به حمله اسکندر به ارابه داريوش مربوط به جنگ گوگمل در شمال عراق امروزيست که بعد از فتح بابل رخ داده نه قبل از آن!!! از همه دلخراشتر نماي است که استون از حرامسرا سلطنتي ميدهد! دختران و زنان اعضاي خاندان سلطنتي چونان روسپيان به استقبال سربازان فاتح ميروند!! در حاليکه ايرانيان و کلا شرقيها کلا از ابتدا اخلاقگرا بودند برخلاف غربيها. حتي در لباس پوشيدن در ايران باستان اصلا خبري از عريانگرايي نيست.
در جاي ديگري آقاي دکتر ميفرماين: «اسكندر با وجود مخالفت هاي سردارانش با ركسانا، شاهزاده ايراني ازدواج مي كند و ديوانه وار عاشق او مي شود. البته خرده گرفته شده كه چرا ركساناي فيلم يك زن دورگه و سبزه رو است. نگارنده چون خود از همين ركسانا هم قدري سيه چرده تر است، اين خرده را نيز چندان منطقي نمي داند.» اگر منظور ازدواج با رخشانک دختر حاکم پارت ميباشد هرکسي فيلم را ديده باشد ميفهمد که منظور آقاي دکتر احتمالا از سبزه دو رگه بيشتر بايد سياه پوستان سومالي و کنيا بايد باشد!! چون اين خانم يک سياهپوست به تمام معناست!! با توجه به عدم اختلاط نژادي در آن زمان کمي عجيب به نظر ميرسد!! چون فنوتيپ آرياييها هيچ شباهتي به سياهپوستان ندارد و اگر ايشون سياه چرده هستن امروز اون به علت مهاجرت هاي تاريخي و اختلاط نژادي ميباشد.
در ادامه آقاي دکتر ميفرمايند : «البته اوليور استون، در طراحي دكورهاي تخت جمشيد اشتباه بزرگي را مرتكب شده. در فيلم اسكندر، تخت جمشيد شهر بسيار بزرگي است با انبوهي برج و باروها و باغستان هاي عظيم، در حالي كه تخت جمشيد هرگز يك شهر نبوده و حتي كاخي مسكوني هم نبوده است و فقط محلي بوده براي برگزاري مراسم» من حاضرم شرط ببندم که ايشون حتي يکبار هم فيلم رو نديدن چون فيلم به وضوح اشاره ميکند به نام بابل!!! به عنوان پايتحت ايران نه شوش يا تخت جمشيد!!! اتفاقا يکي از انتقادات اينست که چرا ايشون از نشان دادن محلهاي که در داخل ايران فعلي هستش به کلي صرفنظر کردن! بعد هم تخت جمشيد رو هر بچه اي ميداند که محل اقامت تابستاني شاهان بوده و داراي کاخهاي متعدد بوده از جمله کاخ آپادانا که در نزديکي شهر تاريخي استخر قرار دارد.
نکته جالبي که ايشان اشاره ميکند اينست که :«تصويري كه از لشگريان يونان نشان داده مي شود، مردماني ستيزه جو و دچار انحراف جنسي است. مي دانيم كه به همين خاطر هم اسكندر اوليور استون با اعتراض گسترده مردم يونان و مقدونيه روبه رو شده و حتي در كشور مقدونيه مردم به سينماهاي نمايش دهنده فيلم حمله كرده اند» که البته چه مردم يونان و مقدنيه دوست داشته باشند چه نداشته باشند اسکندر همجنسباز بوده و اصلا اين رفتار يک عادت طبيعي بين مردمان مغرب زمين بوده است. اون وقت اونها ميتونن به چيزي که صحت داشته اعتراض کنن ولي ما نميتونيم به اشتباهات فيلم اعتراض کنيم چون ميشه بدبينانه!!
تنها نکته مثبت فيلم که بسيار قابل ستايش است :« فيلم به ديگرپذيري و مداراي مردم ايران تاكيدي ويژه دارد، اينكه فرهنگ ايران زمين به واسطه غناي بيكرانش همواره پذيراي ديگر فرهنگ ها بوده و به سرعت آنها را در خود حل كرده است. در طول تاريخ اگر هم كمانداران و سواركاران ايراني نتوانسته اند در برابر دشمنان مهاجم مقاومت كنند، اين فرهنگ ايراني بوده كه به سرعت دست به كار شده و با حل مهاجمان در خويش، در نهايت آنها را مغلوب كرده است. اسكندر اوليور استون اين نكته تاريخي را به وضوح نشان مي دهد و به عبارتي تاكيد مي كند كه چرا كشور ايران تنها تمدن كهنسال جهان است كه هرگز در آن نسل كشي و درگيري هاي قومي و مذهبي و نژادي رخ نداده است»
اميدوارم آقاي دکتر دفعه بعد که خواستن فيلمي رو نقد کنن حداقل يکبار ببيننش!!!

خوش باشيد.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Sunday, January 16, 2005

ميگرن و ناراحتي گوارشي!

خدا نصيب گرگ بيابون نکنه اين ميگرن لعنتي رو ، وقتي که ميگيره فلج ميشه آدم و بايد بره يک گوشه تاريک پيدا کنه و از درد فرياد بکشه!
اما بعدتر از اون ناراحتي گوارشي که تاثير وحشتناکي رو زندگي آدم ميزاره و کلا سيستم زندگي آدم تحت تاثير اون تغيير ميکنه از جمله عادات غذاي و رفتارهاي اجتماعي! من الان سه سال دارم با اين درد سرو کله ميزنم ولي زمانهاي که شديد ميشه کلا تعطيل ميشم!! هميشه با خودم عقيده داشتم خدا بخواد حال هرکسي رو بگيره يکدوم از مريضيها رو ميزاره تو وجودش! با اين تفاسير منو خدا خيلي دوست داره که بعضي وقتا هر دوتاش رو ميفرسته سروقتم!! گمونم کارم خيلي درسته!!!


خوش باشيد.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Monday, January 10, 2005

حکايت زمستاني

زمستان در راه
و آسمان به سرخي مي گرايد ، آه!
مرغان دريايي بر پهنه آسمان پر ميکشند
قوهاي زيبا بر امواج مي خرامند
دود گرم دودکش خانه ها
خواب ميبينم؟
خواب ميبينم؟

شب، حجاب از چهره برميکشد
ماه خرامان در آسمان اوج مي گيرد
کودکان در روياها غوطه ورند
بزرگترها گوشه اي ايستاده، نظاره ميکنند
چه احساس شگفت انگيزي
خواب ميبينم؟
خواب ميبينم؟

(چه رويايي) بس ساکت وآرامش بخش
(چه رويايي) شيرين و بي دغدغه
(چه رويايي) نسيم سحر انگيزي، هوا را آکنده
(چه رويايي) چه چشم انداز باشکوهي
(چه رويايي) چشم اندازي خيره کننده
با روياهاي اين دنيا
در دستانت

(چه رويايي) گفتگوي دلنشين در کنار شومينه
(چه رويايي) سخني از اينجا و آنجا
(چه رويايي) طنين خندهاي پر شور و شاد
(چه رويايي) نوازش لطيف باران برگونه هايم
(چه رويايي) چه دنياي غريبي

و روياي هرکودک
آمال بزرگمردي است

آنها چه زيبايند
چونان منظره اي که بر پهناي آسمان ، نقاشي شده
تيغ کوهها تا بي نهايت اوج گرفته اند
دخترکان فرياد سرمي دهند
دنيا دور سرم مي چرخد... ميچرخد و ميچرخد...
در باورم نميگنجد
سرم گيج مي رود
آيا خواب ميبينم...؟
آيا خواب ميبينم...؟

آه ... سعادت اينست!

آخرين ترانه سروده شده توسط فرخ بولسارا يا فردي مرکوري
جادوگر موسيقي راک که بعد از چهارده سال که از مرگش ميگذرد هنوز محبوب قلبهاست. اون اين ترانه را زماني سروده که فرشته مرگ او را دعوت ميکرد و او با اينکه ميدانست ميميرد بازهم با تمام توان فعاليت ميکرد و تا اخرين لحظات که از پا افتاد تقريبا بسياري از دوستانش از بيماري مهلک او اطلاع نداشتند.
روحش شاد

خرم باشيد.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Saturday, January 08, 2005

بابا حواس!

يک باباي که شما نميشناسين (يک وقت فکر نکنين که حالا ممکنه يکمي بشناسين ،نه!) کاري کرد کارستان! ثابت کرد که جزو بزرگ نابغه ها و حواس جمع هاست. اون بابا پنجشنبه شب تا دير وقت داشت تو محل کار با سرورهاش سروکله ميزد، آخرين نفرکه ساعت نه شب رفت گفت فلاني حواست باشه موقعه رفتن زير کتري رو خاموش کني و گاز رو هم ببندي! اون بابا تا ساعت ۱۲:۱۵ اونجا بود بعد در رو قفل کرد راه افتاد رفت خونه بسکه محل کارش نزديکه ساعت يک رسيد خونه ، پدرش که بيدار بود گفت شام خوردي؟ تا اينو شنيد يک چيزي تو ذهنش صدا کرد!!! اي واي!!! زير کتري رو خاموش نکردم!!! بدو رفت سوار ماشين شد و نيم ساعته برگشت محل کارش و نگهبان ساختمون بيدار کرد و رفت بالا ديد کتري آبش تموم شده !!! و کافي بود که تا صبح روشن بمونه!!! اون وقت خر بيار باقالي بار کن!!!
تا برگرده خونه شد ۲ صبح. خلاصه خطر از بيخ گوشش گذشت!
يادآوري نه شما اين شخص ميشناسين نه من!! يک موقع فکرهاي موهم به ذهنتون خطور نکنه که توسط مقامات مسئول شديدا تکذيب ميشه!! اينها حرفها توطئه استکبار براي بدنام کردن بعضيها!!!
انتهاي خبر.

خوش باشيد.

پي نوشت: هرگونه تشابه اسمي تصادفي ميباشد!
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Monday, January 03, 2005

اروکات و داستان فيلترينگ

ظاهر اينجور که به نظر ميرسد سايت اروکات در آستانه فيلتر شدن است و بعضي از شرکتهاي خدمات دهنده ظاهر با استناد به آئين نامه هاي مخابرات دست به اينکار زده اند! از زماني که اين خبر را شنيده ام همش دارم با خودم فکر ميکنم که علتش چي ميتونه باشه ! راستش از شما چه پنهون هيچي پيدا نکردم جز بيکاري مسئولان فيلترينگ!! آخه يک سايت درست حسابي که براي اولين بار راه خوبي بود براي پيدا کردن دوستان قديمي چه ضرري داره؟ سايت پورنه يا سياسي؟؟
بابا تو روخدا شما بگين!! اولين سايتي بود که همه با هويت واقعي ميامدن و کسي نميتونست انواع و اقسام پروفايلها رو درست کنه و برا ديگران مزاحمت ايجاد کنه !! من که همينجورم گيج موندم!! فکر کنم چند وقت ديگه معناي اينترنت تو ايران به ايميل خالي اونم با اقسام فيلتر شده ها تقليل پيدا کنه!!
البته بگم اين سيستم فيلترينگ اونقدر ناکارآمد که فقط باعث بالا رفتن مشکلات خدمات دهنده ها ميشه چون الان همه ديگه بلدن که فيلترينگ رو دور بزنن!!!


خوش باشيد.

پي نوشت: ظاهر شرکت پارس آنلاين و داتک اينکارکردن!! بايد منتظر شد و ديد چي ميشه.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Sunday, January 02, 2005

W32

همانا اي بندگان خدا بخوريد و بياشاميد اما اسراف نکنيد نيکي کنيد و مهر بورزيد چرا که اگر تيز بازي دربياوريد وفساد در زمين راه بياندازيد يک w32 جديد برايتان ميفرستم تا پدر صاحب بچه تان را جلوي چشمانتان بياورد!! هم سرور کرش کند وهم کلي از کلينتها به رحمت خدا بروند!! تا چشمتان دربيايد و حرفهاي مرا گوش کنيد! همانا مگر نگفتم مداوم مرا عبادت کنيد و آخرين پچهاي آپديت را دريافت کنيد؟! بابا مگر نميدانيد من روزي ۱۰ تا پچ ميدهم! هي برويد به اين آنتي ويروسهاي نسخه سرور که پول ليسنسش را هم نداديد اطمينان کنيد و بر من کفر بورزيد! بابا من همانا يگانه بيل گيتس عالمم و کسي مثل من نميتواند گند بزند!! نه آن پيتر نورتن احمق و نه آن لينوکس توروالد ديو صفت و ديو پرستان ديگر... به من بگرويد تا رستگار شويد! هيچ سروري مثل سرورهاي ما درست در زماني که کار داريد چنان به رحمت خدا ميروند که عمرا شما که سهل است خود من هم نميتوانم درستشان کنم!

دهنم سر.... شد تا تونستم مشکل اي يارو w32 رو حل کردم جالب اينجا که آنتي ويروسي که داشتم symantec نسخه سرور هستش و ارواح خالش تو سايتش زده که با آپديت ماه جولاي ميتونيد مشکل اين ويروس رو حل کنيد در حاليکه آپديت ما کاملا بروز بود بازم نميتونست پاکش کنه و فقط قرنطينه ميکرد!! اونم چه قرنطينه کردني بدرد عمش ميخورد!!خلاصه مارو کلي اذيت کرد. الان اگه اينجا آمريکا بود و من اين آنتي ويروس رو خريده بودم ميتونستم شرکت نورتن رو سو کنم و کلي خسارت بگيرم!! ولي خب اينجا سرزمين گل و بلبل ايرانه! نه پشتيباني هست نه پولي بايد بدي بابت خريد يک نرم افزار ! دزدي دزديه!!قربون شکلت شاخ و دم نداره !!!

خوش باشيد.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Home